SALDIRGAN EŞLE ÖZDEŞİM KURMAK

Evli çiftler arasındaki ilişkilerde yaşanan sorunlarda sık olarak karşımıza çıkan durumlardan biriside bir eşin diğerine uyguladığı şiddettir. Saldırgan tavırlar içerisinde olan eşin diğeri üzerinde kurduğu psikolojik baskı sonucunda devreye giren savunma mekanizmasına “saldırganla özdeşim savunma mekanizması” ismi verilir.

 

Kişinin, başa çıkamadığı saldırgan eşinin davranışlarını taklit etmesi biçiminde ortaya çıkan bilinçsiz bir durumdur. Şiddete maruz kalan kişinin bu şekilde kendi benliğine ait olmayan davranışları sergilemesi zamanla onu daha farklı kişiliğe sahip bir insan yapacaktır. Taklit ettiği davranışları içselleştiren insan zamanla bu davranışları kendi kişiliğinin bir parçası haline getirecektir. Örneklendirecek olursak; kendisine uygulanan tarzda şiddeti çocuklarına uygulamak, işittiği hakaretleri çalıştığı işyerindeki personele sarf etmek türünde ortaya çıkabilir.

 

Bu değişim sürecinde kişide psikolojik sorunlar elbette kendisini gösterecektir ve bilindiği üzere bir savunma mekanizmasının normalden fazla kullanılması onda psikolojik bir sorun olduğunun işaretçisidir. Bu durumda olan bireylerin mutlak surette psikolojik tedavi görmeleri esastır. Tedavi olmayan kişilerin zaman içerisinde ileri düzeyde psikolojik sorunlar yaşayacağına kesin gözüyle bakılabilir.

 

Psikolojik Danışman Ahmet Usta / İzmir

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !